Chór Katedralny im. Ks. Alfreda Hoffmana w Siedlcach

Dyrygent Ks. Michał Roman Szulik

Ukończył PSM II stopnia w Lublinie w klasie śpiewu solowego prof. Aliny Naumowicz. Swoje umiejętności śpiewacze doskonalił także u Prof. Jadwigi Gałeskiej-Trit (Poznań), Alicji Molędy-Borkowskiej (Drezno) oraz prof. Gerlinde Schmid - Nafz (Überlingen). Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach (1994) studiował muzykologię na KUL, którą ukończył w roku 2001. W zakresie dyrygentury chóralnej jest uczniem ad. Kazimierza Bukata, dyrygenta Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swoje zainteresowanie dyrygenckie rozwijał już w czasie studiów prowadząc między innymi Chór WSD O.O. Kapucynów w Lublinie, będąc korepetytorem Chóru Archikatedry Lubelskiej oraz współpracując z Chórem i Orkiestrą Młodzieżową Cantate Deo w Lublinie. Z Chórem Katedralnym w Siedlcach pracuje od jesieni 1999 r. W ciągu pięciu lat pracy w Siedlcach przygotował z zespołem oprawę muzyczną do wszystkich uroczystości w katedrze a także większych uroczystości o zasięgu diecezjalnym. W ciągu 6 pracy przygotował z Chórem ok. 30 koncertów w rożnych miastach Polski i za granicą.


Zajmuje się pracą kompozytorską. Jest także odpowiedzialny za całokształt muzyki kościelnej w Diecezji Siedleckiej a także prowadzi Diecezjalne Studium Muzyki Od 2003 roku pracuje w Zakładzie Muzyki Wydziału Humanistycznego Akademii Podlaskiej. W roku 2005 uzyskał w Akademii Muzycznej w Poznaniu tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt."Rola słowa i tekstu w religijnej muzyce chóralnej na przykładzie wybranych utworów od renesansu do współczesności. Próby wskazówek interpretacyjnych.


Większe utwory napisane przez ks. Michała Szulika:

  • "Te Deum laudamus" - na sopran solo, chór mieszany, zespół instrumentów dętych i organy (prawykonanie - styczeń 2001, 6 koncertów w diecezji siedleckiej)
  • Mottet "Evangelio oboedientia. Eucharistia." - na 3 chóry mieszane, kwartet dęty i organy (prawykonanie - czerwiec 2002)
  • "Requiem f-moll" - na sopran i tenor solo, chór mieszany i organy (prawykonanie - lipiec 2004, koncert w Überlingen 2005)
  • Psalm 150 - na chór mieszany i organy (prawykonanie - listopad 2004)